Select your region:

Інформаційний матеріал для біженців з України

Угорщина та Європейський Союз забезпечують захист тих, хто змушений покинути свої домівки через українсько-російський конфлікт.

Чим Вам допомагає угорська держава, якщо ви вимушені бігти від війни?

Якщо хтось біжить від українсько-російської війни, він/вона має право на отримання притулку. Притулок в Угорщині надає тимчасовий захист.

Захист поширюється на тих, хто

(а) громадян України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року,

(b) особи без громадянства або громадяни третіх країн, які не є громадянами України, яким надано міжнародний захист або еквівалентний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року,

(в) члени сімей вищезазначених (навіть якщо вони не є громадянами України).

На що ви маєте право, якщо  тікаєте від війни до Угорщини?

Якщо Ви громадянин України і тікаєте з України до Угорщини,

і у Вас є біометричний паспорт, Ви можете вільно перебувати і пересуватися в Угорщині та Європейському Союзі протягом 90 днів без візи. Якщо у Вас немає біометричного паспорта, ви не можете поїхати з Угорщини в іншу країну Європейського Союзу. Якщо Ви бажаєте просити захисту, догляду або житло з огляду на воєнну ситуацію, Ви повинні подати заяву на отримання вищезгаданого притулку, про який докладно можна прочитати тут.

Якщо Ви є (також) громадянином Угорщини і тікаєте з України до Угорщини,

тоді Вам не може бути надано притулок, оскільки це концептуально (і юридично) виключено. Проте, з огляду на ситуацію, угорська держава надає таким співвітчизникам такі ж послуги, відповідно до своїх можливостей.

Якщо Ви не є громадянином України і тікаєте з України до Угорщини,

то з 8 березня до Вас діятимуть інші правила. Наприклад, якщо Ви навчалися або працювали в Україні, але не є громадянином або українська держава надала Вам спеціального захисту, Ви не можете отримати притулок в Угорщині. Винятком з цього може бути, якщо Ви є членом сім’ї громадянина України.

Якщо повернення до країни Вашого походження є можливим та узгодженим, Ви повинні повідомити органи влади (поліцію, Національне управління імміграції), і Ви отримаєте документ, який дозволить Вам залишатися в Угорщині до виїзду. Це може бути рішенням для тих, хто, як очікується,  може покинути Угорщину протягом 1-2 тижнів.

Якщо хтось не може виїхати з Угорщини, він також має можливість подати заяву про отримання притулку.

Важливо: у всіх випадках необхідно пред’явити документи, які дають право на законне перебування в Україні.

Якщо Ви не є громадянином України і проживали в Україні нелегально

Якщо Ви не маєте права проживати в Угорщині і не можете довести, що Ви легально проживали в Україні, Ви повинні якомога швидше покинути територію Угорщини. Національне управління імміграції негайно розпочне процедуру імміграції, що допоможе Вам якнайшвидше повернутися до своєї країни.

Як може бути надано притулок?

Для отримання притулку необхідно виконати певні дії, він не надається автоматично, і для отримання необхідно подати заяву. Зверніть увагу, що як громадянин України, Ви можете подати заяву на отримання притулку, лише якщо перебували в Україні до 24 лютого. Заяву необхідно подати особисто у відповідному пункті. Пункти прийому працюють цілодобово та доступні за такими адресами:

Вашарошнамень – вул. Мункачі, 2 (Будинок культури)

Тарпа – вул. Кошута 19 (будинок культури)

Ороньошопаті – вул. Петефі 2 (Спортзал)

Фегийрдьормот – Школа № 2 (Спортивний зал)

Мандок – пл. Сент Іштван (школа)

Зазвичай процедура вимагає підтвердження громадянства України та всієї інформації, яку Ви бажаєте надати, використовуючи офіційні документи (наприклад, паспорт, свідоцтво про народження, посвідчення особи).

Чи є виключення?

Так, звісно, ​​угорська держава в деяких випадках виключає можливість надання притулку. Зазвичай це пов’язано з міркуваннями національної безпеки або скоєнням попередніх злочинів.

Які права має шукач притулку?

Шукач притулку також має право на харчування, допомогу, медичне обслуговування та проживання. Ви також отримаєте документ, що посвідчує надання притулку, і ваша дитина отримає освіту. Якщо у вас є житло, ви повинні вказати це під час процедури.

Що необхідно знати про можливість роботи в Угорщині?

Угорська держава має намір надати роботу і тим, хто її потребує. Якщо ви шукаєте притулку, Ви можете працювати на певних роботах без дозволу або навіть бути державним службовцем та соціальним службовцем. Якщо ви хочете працювати в Угорщині, зверніться за допомогою до нашої юридичної клініки.

У випадку з подвійним громадянством, дозвіл на роботу не потрібен, але необхідним є зареєстроване місце проживання.

Скільки триває притулок?

Статус триває доти, доки триває воєнний конфлікт.

Де можуть допомогти з проживанням та харчуванням?

Коли ви прибуваєте в Угорщину, біля всіх прикордонних пунктів є інформаційні пункти та організації допомоги, які допоможуть Вам на місці.

Крім того, ті, хто потребує проживання, харчування, ліків чи іншого догляду, можуть звернутися до будь-якої з організацій допомоги за посиланням нижче:

Інформація про подорожі

Угорська державна залізниця надає безкоштовний квиток для тих, хто цього потребує, якщо вони хочуть подорожувати поїздом. Це можна зробити за допомогою квитка солідарності.

Інформація про квиток солідарності

Ви можете подорожувати поїздами MÁV-START та GYSEV в Угорщині за безкоштовним квитком солідарності:

1. громадяни України, які прибули з території України (з документом, що посвідчує особу),

2. громадяни третіх країн, які на законних підставах проживають в Україні (з посвідченням),

3. особи, які подають клопотання про визнання біженцем чи особи, які перебувають під захистом, або вже визнані біженцем / особами, які перебувають під захистом / або отримали притулок, яка прибули з території України,

4. будь-які особи, які подали клопотання про статус біженця  або вже визнані біженцем або особою під захистом (незалежно від країни прибуття),

5. або діти, які подорожують з ними без документів, що посвідчують особу.

– Безкоштовний квиток солідарності можливо отримати в касі перед поїздкою, в автоматі та через Інтернет, цей квиток недоступний. Якщо на станції посадки немає каси, його також можна отримати в поїзді у інспектора.

– Квиток солідарності можна використовувати у внутрішньому транспорті в Угорщині на маршруті та протягом терміну дії зазначеному у ньому.

– З квитком солідарності може подорожувати лише один пасажир,  та він має використовуватися для всіх пасажирів, незалежно від віку.

– Квиток солідарності діє у 2 класі. У поїздах ІнтерСіті, які відправляються із Захоня, купувати окремий квиток для місця у вагоні не обов’язково, але в інших поїздах ІнтерСіті та експресах купівля квитка місця у вагоні обов’язкова.

– На вимогу інспектора квиток солідарності та документ, що посвідчує особу, пред’являються в поїзді разом.

– Громадяни України та особи, які раніше легально проживали в Україні, які отримали Довідку від органів влади Угорщини про те, що вони шукають притулку або подали заяву про визнання біженцями, можуть подорожувати без викупу квитка на час і за маршрутом, зазначеними у Довідці. Якщо ви хочете скористатися швидкісним або поїздом InterCity із Довідкою, уточніть у касі перед покупкою необхідну доплату. Кожен, хто має Довідку, але також відповідає наведеним вище умовам отримання квитка солідарності, може вибрати, якою знижкою на проїзд скористатися.

Безкоштовний проїзд по Будапешту на рейсах BKV

Ті, хто цього потребує, можуть безкоштовно подорожувати в Будапешт. Однак вони повинні пред’явити свій паспорт, документи, що посвідчують особу, і, якщо потрібно, навіть підтвердження прохання про надання притулку.

Вищенаведена інформація діє з 10 березня 2022 року.

Якщо вам потрібна допомога з поданням заяви або інша допомога, зв’яжіться з нашими колегами в нашій безкоштовній юридичній клініці.

A szerzőről